Épület/lakás bérbeadása/eladása
Mért fontos ez? Miért kötelez jogszabály rá?
-
UPDATE (2024.01.31.): A villamos biztonsági felülvizsgálatra vonatkozó törvény a 40/2017(XII.4)NGM rendelet módosult 2024.01.30.-i dátummal. A háztartásokat érintő 2 nagyon fontos változás:
- Napelemes (HMKE) rendszereket kötelező felülvizsgálni 6 évente
- Bérbeadás és tulajdonosváltás esetén mindenféle képpen kell VBF, csakúgy mint az energetikai tanusítás
Mit jelent ez? A VBF eddig is elő vol írva bérbeadáskor tulajdonos váltáskor! Mindez igaz, de volt egy jogszabályi félreértelmezés, vagy úgymond kibúvó. A 40/2017 megenged néhány kivételt a VBF-nél háztartási rendszerek esetén. (Erről bővebben ITT olvashatsz). A kivétel nem volt pontosan értelmezhető a vonatkozásában. Lehetett úgy is értelmezni, hogy minden nemű VBF alól feloldozást tesz, azaz a bérbeadás tulajdonos váltás esetén is. A most kiadott módosítás egyértelmüvé teszi, hogy ebben a két esetben KÖTELEZŐ a felülvizsgálat, így az adásvételi szerződés mellékletét kell, hogy képezze, akárcsak egy energetikai tanusítvány.
-
Aki eddig esetleg, nem olvasta el mért fontos a VBF annak röviden annyi, hogy nem jó játszani emberéletekkel és persze a tűzzel. Az áramütéssel kapcsolatos rizikót ITT az elektromos tűzzel kapcsolatos kockázatokat ITT olvashatjátok el.
Bérbeadás esetén nem ruházod át általában az üzemeltetési feladatokat (ha csak nem így írjátok meg a bérbeadási szerződést) a bérlőnek, így ha áramütéses baleset vagy elektromos tűz esemény történik akkor instant téged vesznek elő mint üzemeltetőt/tulajdonost. Ha személyi sérülés történik akár tűzről, akár áramütésről beszélünk a hatóság számon kéri, hogy 100%-ig biztos voltál e abban, biztonságos az ingatlanod villamos szempontból és persze, erről adj dokumentumot, amit előírt a 40/2017(XII.04)NGM rendelet. És itt ne keverjük a szezont a fazonnal. Felmerül párakban a kérdés, hogy "mért a statikai állapotát sem kell felmérni, akkor ezért most mért fizessek?". Valóban az is egy elég fontos szempont egy háznál, hogy a fejünkre dől e egy nagyobb szélben vagy sem, azonban gondoljunk bele, hogy a statikai, szerkezeti hibákat nagy eséllyel szabad szemmel vagy kis vizsgálattal kiszúrhatjuk. Ugrálunk a ház bizonyos pontjain és nézzük, hogy van e hallható/érezhető rezgés a falakban, vihetünk pár ezer forintos falnedvesség mérőt stb. praktikákat vethetünk be. Egy omladozó ház elég beszédes, ellenben a villamos hálózat egy laikus számára nem az. Azon túl, hogy nem látsz be a falakba, a látható részekhez sincs hozzászólásod, hisz mi baja lehet? "Van áram azt kész." Szóval nem, ez nem egy olyan dolog, amit szakmán kívüliek meg tudnak állapítani, elég nagy szaktudás és drága, speciális műszerek kellenek hozzá. Azt is érdemes nem mellékesen megemlíteni, hogy ha személyi sérülés nem is történik, egy tűz esetében a VBF akkor is szükséges, mert a biztosító nem fog fizetni a jegyzőkönyvek hiányában.
Tulajdonosváltás esetén is hasonló a helyzet, azonban itt nagyobb a rizikó, hogy a villamos hálózat elhanyagolt. A tulajdonos sok esetben már évek vagy évtizedek óta nem költött a villamos hálózatra, ugyan akkor növelte a fogyasztók számát, berendezései elöregedtek, talán van, ami hibásan is működik de ő megtanulta kezelni. Például "6 éve történt valami a nyári konyha átfolyós vízmelegítőjével és üzem közben ráz a fémháza, de mit számít az, nyáron is csak ritkán használtuk és egyébként áramtalanítva volt." Az új tulajdonosnak persze ezt az apró részletet nem említették, így a továbbiakat nem nehéz kitalálni. Hamar megvan a tragédia.
Mindkettő esetben tehát, levéded magad. Tudomásod van az ingatlan villamos biztonságáról, amit más használatába helyezel át. Itt persze az is fontos, hogy ha súlyos, veszélyes hiba van, akkor azt orvosolni is kell. De a megelőzés MINDIG olcsóbb, mint az elhárítás!! A biztonság mindig jobb, mint a kétség. A jogszabály is ezt az elvet követi, és ezért várja el az mind az üzembehelyezési, mind az időszakos és mind a bérbeadás/tulajdonosváltás kori felülvizsgálatokat.