Kivitelezőknek
SZOLGÁLTATÁSOK
Villamos Biztonsági felülvizsgálat (VBF)
Érintésvédelmi és erősáramú berendezések tűzvédelmi jellegű felülvizsgálatából áll. Tömören összefoglalva, egy helyszíni mérésekből, számításokból és szabványi követelmények ellenőrzéséből álló audit, ami az erősáramú berendezések és vezetékhálózat minőségére világít rá. Bővebben ITT!
Villámvédelmi felülvizsgálat (VVF)
Amennyiben van villámhárító berendezés az építményen, ellenőrizni szükséges, hogy az el tudja látni e a feladatát. Ha nem képes a villámáramot levezetni a földbe, akkor a megléte nagyobb bajt tud okozni, mint ha nem lenne.
Bővebben ITT!
Napelemes (PV) rendszerek felülvizsgálata
Felülvizsgálata kiemelt jelentőségű! Bővebben a fejtágítóban olvashatsz róla: ITT
Elektromos gépjárművek töltőberendezéseinek felülvizsgálata.
Szintén kiemelt jelentőséggel bír, a nagy töltőáram miatt. Nem megfelelően megválasztott anyagok esetén könnyen kigyulladhat. Bővebben ITT!
Hálózatdiagnosztikai mérések
Üzemed/telephelyed ellátásának minőségét vagy egyes berendezéseid fogyasztását esetleg napelemes rendszered inverterét tudjuk hálózati analizátorral mérni. Az analízisből kidíerül, hogy mennyi energiát veszítesz, korszerűtlen, vagy meghibásodott berendezéseidből adódóan és kalkulálható egy megtérülés, ha a berendezés cseréjén gondolkozol.
Bővebben ITT!
Üzembe helyezések
Erősáramú villamos berendezések üzembe helyezése előtt mindig, VBF szükséges legyen az új telepítés, vagy javítás, felújítás utáni.
Napelemes rendszerek esetén, a szabvány még szigorúbb üzembe helyezési dokumentációt állít melyhez speciális műszer szükséges.
Fénymérés
Munkabiztonsági követelmény, minden munkahelynél a szabványos megvilágítási érték biztosítása, tevékenységtől függően. Ha biztos akarsz lenni a fény minőségét, intenzitását illetően, akkor fénymérési jegyzőkönyvre van szükséged. Fénytechnikáról bővebben ITT olvashatsz.
Figyelemfelhívás
Kivitelezőként nyilván tisztában vagy a jogszabályi kötelezettséggel, így ezt a részt kihagyom. Amennyiben a jelentőségével és fajsúlyával is tisztában vagy egy VBF vagy VV felülvizsgálatnak úgy talán nem mondok újat.
Szakmai tapasztalatom azonban azt mutatja, hogy elég jelentős a vállalkozók száma, akik papírgyárnak tartják a felülvizsgálatokat. Villanyszerelőként, villamosipari kivitelezőként bizonyára nem tudok sok újat mondani neked ezen a területen (és nem is azért vagyok, hogy okoskodjak neked), így csak arra szeretném felhívni a figyelmed, hogy lehetsz fáradt, beteg, vagy csak simán elkövethetsz hibákat, ami teljesen emberi dolog. A felülvizsgálat pedig egy tapasztalatmegosztás, egy plusz szem, aki talán többet lát. Talán 30 évig nem követtél el egyet sem és talán nem is fogsz. Talán csak felvettél 1 embert, aki kevésbé lelkiismeretes, mint te és nem tudod minden mozdulatát ellenőrizni. Szakemberként azzal is tisztában vagy, milyen következménye lehet egy ilyen hibának. Túl sok kivitelező fizet életjáradékot és/vagy ül a hűvösben, mert Ő vagy a beosztottja elkövetett 1-2 hibát és a felülvizsgálat csak egy papír volt a sok közül. De gondolj bele, hogy az a 10 éves kislány is élhetne még, aki 2022 végén áramütést szenvedett, mert az 52 éves kollégának mindig csak 1 plusz papír volt a felülvizsgálat. Vagy 2021-ben a Nagykőrösi kislány, aki a kádban szenvedett áramütést, szabványtalan kivitelezés miatt és mert a felülvizsgálat csak egy + papír volt. Vagy 2016-ban az a hódmezővásárhelyi hölgy aki csak megfogta a korlátot. Mit keresett ott feszültség? Kérdezték is a kivitelezőt, aki azóta sem szerel. Lehetne még számos esetet sorolni nem csak Magyarországról, de ami a lényeg, hogy a fent említett kollégák sem akartak rosszat, talán szakembernek is kifejezetten jók voltak. De az emberi hibatényező benne van az egyenletben bármilyen tapasztalt és valaki. A felülvizsgálatok komoly szakértői tudással végezhetők biztonsággal és nem csak felesleges papírok. Ne játssz mások és a saját életeddel, legyen felelősséged a munkádra!