Villamos Biztonsági felülvizsgálat
Tömören a Villamos Biztonsági felülvizsgálatról:
Rövidítése: VBF
Két részből áll (régen szét is volt bontva és két külön jogosultsággal volt végezhető)
- Érintésvédelmi felülvizsgálat
- Erősáramú berendezések szabványossági (vagy tűzvédelmi jellegű) felülvizsgálata
Jogszabályi háttere: 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet (lejjebb a fontosabb passzusok), 10/2016 (IV. 5.) NGM rendelet és az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet.
Jelentőségét is 2 részre lehet bontani:
- A villamos hálózatok rendszer elemei különböző fémekből és szigetelő anyagokból állnak, amik korrodálódnak, öregednek, fáradnak, elavulnak az évek és az igénybevétel során. A VBF egyik fontos dolga, hogy az ezekből fakadó hálózati "gyengeségeket" mérésekkel és a szakember szemrevételezésével/szakértésével kiszűrje, dokumentálja, és figyelmeztesse az üzemeltetőt.
- A másik fontos feladata a VBF-nek, hogy egy kivitelezés, karbantartás, javítás során elkövetett hibákra rámutat. Az emberi faktor mindig benne van a villanyszerelésben, így egy jelentős hibaszázalék is.
Összefoglalva, a felülvizsgálói munka egyik legfontosabb része a vizsgálaton szerzett tapasztalatok átadása, az érintettek (a megrendelő, üzemeltető vagy kivitelező, továbbá ellenőrző hatóságok) tájékoztatása, döntéseik előkészítése. Ez a (gondosan elkészített) "bizonyítvány" a vizsgált villamos berendezés egészéről átfogó és részletes képet ad. Megállapításai nemcsak a balesetek és tüzesetek elkerülését segítik elő, hanem (pl. a környezet-jelleg elemzése, a villamos védelmek ellenőrzése révén) hozzájárulnak a termelés folytonosságához, az üzemzavarok elkerüléséhez is.
40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet fontosabb részletei:
"villamos biztonsági felülvizsgálat: a villamos berendezések olyan részletes - a méréseket és azok számszerű eredményének kiértékelését is tartalmazó - különleges erősáramú villamos szakképzettséget igénylő ellenőrzése, amely alkalmas arra, hogy kimutassa, teljesíti-e az a vonatkozó szabványok vagy azokkal egyenértékű műszaki megoldásokat tartalmazó műszaki előírások valamennyi kritériumát, továbbá a villamos berendezés első ellenőrzéskor és a rendszeresen ismétlődő időszakos vizsgálatok során végzett teljes körű felülvizsgálat, amely magába foglalja a villamos berendezés áramütés elleni védelmének és az általános szabványos állapotának (tűzvédelmi jellegű) vizsgálatát;"
"A villamos berendezésnek az e rendeletben meghatározott műszaki biztonsági követelményeknek megfelelő állapotát ellenőrizni kel
- a berendezés létesítésekor, az első üzembe helyezés előtt (első ellenőrzés);
- rendkívüli eseményt követően;
- átalakítás, javítás esetén annak üzembe helyezése előtt és
- időszakosan, az e berendezés fajtájára a jogszabályokban előírt gyakorisággal."
"A használatbavételt követően időszakos villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzéséről az üzemeltető a következők szerint gondoskodik:
legalább 3 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése
- az épületnek nem minősülő műtárgy 50 kW-ot meghaladó csatlakozási teljesítményű villamos berendezésén,
- a fázisonként 32 A-nél nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelemmel korlátozott villamos berendezésen,
- a Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat szerint lakóépület, kommunális épület, valamint egyéb épület villamos berendezésén, ha az munkahelynek minősül;
legalább 6 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése a lakóépületek villamos berendezésén az pontban meghatározott kivétellel
- a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén felülvizsgálat végzendő
- bérbeadáskor és
- tulajdonosváltáskor;
- legalább 6 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése a fel nem sorolt esetekben.
Lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén a villamos biztonsági felülvizsgálat elhagyható, ha a következő két feltétel együttesen teljesül:
- fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem van, és
- 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések."